
AMS Tire - Swamp Fox - Front/Rear - 22x10-9 - 6 Ply 0920-3521
Tire - Swamp Fox - Front/Rear - 22x10-9 - 6 Ply
Dimpled, reinforced lugs give more biting edges for exceptional grip on muddy and hard-pack surfaces, Advanced tread design goes through the most difficult terrain without bogging down, Aggressive shoulder knobs add side bite in deep ruts and protect against punctures, Computer-enhanced tread pattern for stability and traction at any speed, Reduced weight and deep tread reduces stress on drivetrain parts, NHS (Not for highway service).
This listing is for one tire only, rim not included.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport / Utility |
| Tire Size | 22x10-9 |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Tire Diameter | 22" |
| Tread Depth | 16 mm (5/8") |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 9" |
| Standard | NHS (Not for Highway Service) |
| Type | Tubeless |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox |
| Width | 10" |
Original: $110.95
-65%$110.95
$38.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tire - Swamp Fox - Front/Rear - 22x10-9 - 6 Ply
Dimpled, reinforced lugs give more biting edges for exceptional grip on muddy and hard-pack surfaces, Advanced tread design goes through the most difficult terrain without bogging down, Aggressive shoulder knobs add side bite in deep ruts and protect against punctures, Computer-enhanced tread pattern for stability and traction at any speed, Reduced weight and deep tread reduces stress on drivetrain parts, NHS (Not for highway service).
This listing is for one tire only, rim not included.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport / Utility |
| Tire Size | 22x10-9 |
| Product Name | Tire |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Tire Diameter | 22" |
| Tread Depth | 16 mm (5/8") |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Rim Diameter | 9" |
| Standard | NHS (Not for Highway Service) |
| Type | Tubeless |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox |
| Width | 10" |











