
AMS Tire - Swamp Fox - Rear - 24x11-10 - 6 Ply 1041-3521
Tire - Swamp Fox - Rear - 24x11-10 - 6 Ply
Dimpled, reinforced lugs give more biting edges for exceptional grip on muddy and hard-pack surfaces, Advanced tread design goes through the most difficult terrain without bogging down, Aggressive shoulder knobs add side bite in deep ruts and protect against punctures, Computer-enhanced tread pattern for stability and traction at any speed, Reduced weight and deep tread reduces stress on drivetrain parts, NHS (Not for highway service).
This listing is for one tire only.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Standard | NHS (Not for Highway Service) |
| Width | 11" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport / Utility |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 10" |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox |
| Units | Each |
| Type | Tubeless |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Size | 24x11-10 |
| Tread Depth | 16 mm (5/8") |
Original: $129.95
-65%$129.95
$45.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tire - Swamp Fox - Rear - 24x11-10 - 6 Ply
Dimpled, reinforced lugs give more biting edges for exceptional grip on muddy and hard-pack surfaces, Advanced tread design goes through the most difficult terrain without bogging down, Aggressive shoulder knobs add side bite in deep ruts and protect against punctures, Computer-enhanced tread pattern for stability and traction at any speed, Reduced weight and deep tread reduces stress on drivetrain parts, NHS (Not for highway service).
This listing is for one tire only.
Specs
| Market Segment | ATV / UTV |
| Construction | - (Bias) |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Standard | NHS (Not for Highway Service) |
| Width | 11" |
| Ply Rating | 6 Ply |
| Style | Sport / Utility |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 10" |
| Tread Pattern/Model | Swamp Fox |
| Units | Each |
| Type | Tubeless |
| Tire Diameter | 24" |
| Tire Size | 24x11-10 |
| Tread Depth | 16 mm (5/8") |











