
WARN R60-S Winch - Synthetic Rope - 50' 110060
R60-S Winch - Synthetic Rope - 50'
Features
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Dash-mountd rocker switch with wired remote
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
| Rated line pull (single line) | R60-S: 6,000lbs (2722kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R45-S, R60-S: 50’ x 1/4” (15m x 6.3mm) synthetic |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25-S, R35-S, R45-S, R60-S: cast aluminum hawse |
| Primary Controls | R45, R45-S, R60-S: dash-mounted rocker switch |
| Remote control: | R45, R45-S, R60-S: hand-held corded remote included |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R60-S: length: 14.1” (358mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R45, R45-S, R60-S: 3” x 6.59” (76.2mm x 167.4mm) |
Original: $494.99
-65%$494.99
$173.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
R60-S Winch - Synthetic Rope - 50'
Features
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Dash-mountd rocker switch with wired remote
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
| Rated line pull (single line) | R60-S: 6,000lbs (2722kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R45-S, R60-S: 50’ x 1/4” (15m x 6.3mm) synthetic |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25-S, R35-S, R45-S, R60-S: cast aluminum hawse |
| Primary Controls | R45, R45-S, R60-S: dash-mounted rocker switch |
| Remote control: | R45, R45-S, R60-S: hand-held corded remote included |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R60-S: length: 14.1” (358mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R45, R45-S, R60-S: 3” x 6.59” (76.2mm x 167.4mm) |













