

WARN R45 Winch - Wire Rope - 50' 110045
R45 Winch - Wire Rope - 50'
Features:
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Dash-mountd rocker switch with wired remote
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
Specifications:
| Rated line pull (single line) | R45, R45-S, 4,500lbs (2041kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R45: 50’ x 1/4” (15m x 6.3mm) steel |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25, R35, R45: roller fairlead |
| Primary Controls | R45, R45-S, R60-S: dash-mounted rocker switch |
| Remote control: | R45, R45-S, R60-S: hand-held corded remote included |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R45, R45-S: length: 14.6” (371mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R45, R45-S, R60-S: 3” x 6.59” (76.2mm x 167.4mm) |
Original: $389.95
-65%$389.95
$136.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
R45 Winch - Wire Rope - 50'
Features:
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Dash-mountd rocker switch with wired remote
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
Specifications:
| Rated line pull (single line) | R45, R45-S, 4,500lbs (2041kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R45: 50’ x 1/4” (15m x 6.3mm) steel |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25, R35, R45: roller fairlead |
| Primary Controls | R45, R45-S, R60-S: dash-mounted rocker switch |
| Remote control: | R45, R45-S, R60-S: hand-held corded remote included |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R45, R45-S: length: 14.6” (371mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R45, R45-S, R60-S: 3” x 6.59” (76.2mm x 167.4mm) |













