


WARN R35-S Winch - Synthetic Rope - 50' 110030
R35-S Winch - Synthetic Rope - 50'
Features
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Handlebar switch and dash-mounted rocker switch
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
Specifications
| Rated line pull (single line) | R35, R35-S, 3,500lbs (1588kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R25-S, R35-S: 50’ x 3/16” (15m x 4.8mm) synthetic; |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25-S, R35-S, R45-S, R60-S: cast aluminum hawse |
| Primary Controls | R35, R35-S: handle-bar mounted rocker switch; dash-mounted rocker switch; remote socket harness |
| Remote control: | R25, R25-S, R35, R35-S: sold separately |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R35, R35-S: length: 12.3” (312mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R25, R25-S, R35, R35-S: 3” x 4.9” (76.2mm x 167.4mm) |
Original: $341.99
-65%$341.99
$119.70Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
R35-S Winch - Synthetic Rope - 50'
Features
- Affordable performance is designed for first-time winch users or casual riders who need reliable recovery
- Durable all-metal gear housing and a sleek, compact profile design to complement the machine
- Rigorously tested and validated to meet or exceed Warn's leading durability and performance standards
- R-series winch has 50 feet of rope with a standard hook
- Fairlead and fairlead plate
- Handlebar switch and dash-mounted rocker switch
- Remote socket harness
- External, remotely mounted contactor and wiring kit
- Also includes manual, hardware kit, and a Warn sticker
- Zinc plated fasteners
Specifications
| Rated line pull (single line) | R35, R35-S, 3,500lbs (1588kg) |
| Motor: | 12V DC permanent magnet |
| Sealing: | IP67 rated waterproof |
| Gear train: | R35, R35-S, R45, R45-S, R60-S: 3-stage planetary |
| Fasteners: | Zinc plated |
| Rope: | R25-S, R35-S: 50’ x 3/16” (15m x 4.8mm) synthetic; |
| Hook: | Zinc plated |
| Fairlead: | R25-S, R35-S, R45-S, R60-S: cast aluminum hawse |
| Primary Controls | R35, R35-S: handle-bar mounted rocker switch; dash-mounted rocker switch; remote socket harness |
| Remote control: | R25, R25-S, R35, R35-S: sold separately |
| Brake: | R35, R35-S, R45, R-45-S, R60-S: mechanical brake |
| Warranty: | 5 years mechanical, 3 years electrical |
| Dimensions: | R35, R35-S: length: 12.3” (312mm), height: 4.7” (120mm), width: 4.6” (117mm) |
| Mounting Bolt Pattern: | R25, R25-S, R35, R35-S: 3” x 4.9” (76.2mm x 167.4mm) |













