


SADDLEMEN Gel Channel™ Sport Seat - Black - S1000RR 0810-BM18
Gel Channel™ Sport Seat - Black - S1000RR
Features
- Features Gel Channel™ technology that incorporates a split piece of GelCore™ and a channel in the base foam to relieve pressure on the perineal area for all-day riding comfort
- Black-on-black, easy-to-clean SaddleSuede material covers the entire top portion of the seat with a matching strip in center of the Gel Channel (GC)
- Slightly bucketed in the rear section to contour to the rider's body for better control during aggressive riding
- Performance oriented-the seats match the characteristics of the bikes they're made for
- Special seat cover materials allow for easy movement when riding aggressively
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Model | Sport |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Gel Channel™ / GelCore™ |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Fitment:
| 2012-2018 | BMW | S1000RR |
Original: $290.00
-65%$290.00
$101.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Gel Channel™ Sport Seat - Black - S1000RR
Features
- Features Gel Channel™ technology that incorporates a split piece of GelCore™ and a channel in the base foam to relieve pressure on the perineal area for all-day riding comfort
- Black-on-black, easy-to-clean SaddleSuede material covers the entire top portion of the seat with a matching strip in center of the Gel Channel (GC)
- Slightly bucketed in the rear section to contour to the rider's body for better control during aggressive riding
- Performance oriented-the seats match the characteristics of the bikes they're made for
- Special seat cover materials allow for easy movement when riding aggressively
- Made in the U.S.A.
Specs
| Product Name | Seat |
| Type | Solo |
| Model | Sport |
| Base Color | Black |
| Cover Material | Saddlehyde™ |
| Fill Material | Gel Channel™ / GelCore™ |
| Decoration | Plain |
| Driver Seat Length | 15" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Fitment:
| 2012-2018 | BMW | S1000RR |













