✨ New Arrivals Just Dropped!Explore


PIRELLI Tire - Night Dragon™ - Front - 130/70R18 - 63V 2211300
Tire - Night Dragon™ - Front - 130/70R18 - 63V
Features
- Provides a very responsive ride with a good balance between reliability and life of the tire
- Performance product tailored to V-Twin and Metric bikes
- The custom cruising tire with the Pirelli sporty feeling
- Structural design provides great stability and comfort
- Outstanding grip at all lean angles
Specs
| Style | Street / V-Twin / Cruiser |
| Type | Tubeless |
| Width | 130 |
| Aspect Ratio | 70 |
| Mounting Position | Front |
| Rim Diameter | 18" |
| Sidewall | Blackwall |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Tire Size | 130/70R18 |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 63V |
| Riding Style | Street |
| Tread Pattern/Model | Night Dragon™ |
| Market Segment | Cruiser / Street |
$73.48
Original: $209.95
-65%PIRELLI Tire - Night Dragon™ - Front - 130/70R18 - 63V 2211300—
$209.95
$73.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tire - Night Dragon™ - Front - 130/70R18 - 63V
Features
- Provides a very responsive ride with a good balance between reliability and life of the tire
- Performance product tailored to V-Twin and Metric bikes
- The custom cruising tire with the Pirelli sporty feeling
- Structural design provides great stability and comfort
- Outstanding grip at all lean angles
Specs
| Style | Street / V-Twin / Cruiser |
| Type | Tubeless |
| Width | 130 |
| Aspect Ratio | 70 |
| Mounting Position | Front |
| Rim Diameter | 18" |
| Sidewall | Blackwall |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Tire Size | 130/70R18 |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 63V |
| Riding Style | Street |
| Tread Pattern/Model | Night Dragon™ |
| Market Segment | Cruiser / Street |






