


PIRELLI Tire - Angel™ GT - Rear - 190/55R17 - (75W) 2361600
Tire - Angel™ GT - Rear - 190/55R17 - (75W)
Ideal for sport bikes that require increased mileage without sacrificing grip and traction, Extended Mileage Sport (EMS) - best in class for mileage and grip, Improved wet grip performance, Reinforced
Specs
| Units | Each |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Sidewall | Blackwall |
| Tire Size | 190/55R17 |
| Load/Speed-Index | (75W) |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 190 |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Style | Sport Touring / Heavy-Touring |
| Tread Pattern/Model | Angel™ GT |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Aspect Ratio | 55 |
| Compound | Multi-Compound |
Original: $249.95
-65%$249.95
$87.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tire - Angel™ GT - Rear - 190/55R17 - (75W)
Ideal for sport bikes that require increased mileage without sacrificing grip and traction, Extended Mileage Sport (EMS) - best in class for mileage and grip, Improved wet grip performance, Reinforced
Specs
| Units | Each |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Rear |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Sidewall | Blackwall |
| Tire Size | 190/55R17 |
| Load/Speed-Index | (75W) |
| Rim Diameter | 17" |
| Width | 190 |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Style | Sport Touring / Heavy-Touring |
| Tread Pattern/Model | Angel™ GT |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Aspect Ratio | 55 |
| Compound | Multi-Compound |












