


MICHELIN Tire - Commander III - Front - 140/75R17 - 67V 09958
Tire - Commander III - Front - 140/75R17 - 67V
More rounded profile as compared to MICHELIN® Commander® II tire optimizes the contact patch across the entire profile for a more planted feel even during cornering, Michelin® Premium Touch™ technology - The patented sidewall designs of the Michelin® Commander® III tires enhance the styling of V-Twin motorcycles, Front and rear tread compound use 100% silica-reinforced rubber for maximum performance in wet conditions, Michelin® Commander® III tires deliver enhanced wet grip and exceptional longevity, Exceptional wet grip for cruiser bikes
Specs
| Product Name | Tire |
| Style | Cruiser |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front |
| Tread Pattern/Model | Commander III |
| Width | 140 |
| Aspect Ratio | 75 |
| Rim Diameter | 17" |
| Tire Size | 140/75R17 |
| Sidewall | Blackwall |
| Construction | R (Radial) |
| Load/Speed-Index | 67V |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |
Original: $252.99
-65%$252.99
$88.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Tire - Commander III - Front - 140/75R17 - 67V
More rounded profile as compared to MICHELIN® Commander® II tire optimizes the contact patch across the entire profile for a more planted feel even during cornering, Michelin® Premium Touch™ technology - The patented sidewall designs of the Michelin® Commander® III tires enhance the styling of V-Twin motorcycles, Front and rear tread compound use 100% silica-reinforced rubber for maximum performance in wet conditions, Michelin® Commander® III tires deliver enhanced wet grip and exceptional longevity, Exceptional wet grip for cruiser bikes
Specs
| Product Name | Tire |
| Style | Cruiser |
| Type | Tubeless |
| Mounting Position | Front |
| Tread Pattern/Model | Commander III |
| Width | 140 |
| Aspect Ratio | 75 |
| Rim Diameter | 17" |
| Tire Size | 140/75R17 |
| Sidewall | Blackwall |
| Construction | R (Radial) |
| Load/Speed-Index | 67V |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Units | Each |
| Riding Style | Street |



