✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Metzeler - ME888 - 260/40R-18 84V Rear Tire 2781500
Metzeler - ME888 Marathon Ultra Rear Tire (260/40R18) 2781500
Features
- Technology offering consistent performance throughout the tire's life
- Ultra-high mileage coupled with Metzeler performance and handling
- Outstanding high- and low-speed stability and smooth handling
- Specifically designed for custom touring bikes
*File Photo Used*
Specs
| Load/Speed-Index | 84V |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Aspect Ratio | 40 |
| Units | Each |
| Tire Size | 260/40R18 |
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Diameter | 18" |
| Tread Pattern/Model | ME 888 Marathon™ Ultra |
| Sidewall | Blackwall |
| Type | Tubeless |
| Style | Touring / Custom |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Width | 260 |
$102.76
Original: $293.59
-65%Metzeler - ME888 - 260/40R-18 84V Rear Tire 2781500—
$293.59
$102.76Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Metzeler - ME888 Marathon Ultra Rear Tire (260/40R18) 2781500
Features
- Technology offering consistent performance throughout the tire's life
- Ultra-high mileage coupled with Metzeler performance and handling
- Outstanding high- and low-speed stability and smooth handling
- Specifically designed for custom touring bikes
*File Photo Used*
Specs
| Load/Speed-Index | 84V |
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Aspect Ratio | 40 |
| Units | Each |
| Tire Size | 260/40R18 |
| Riding Style | Street |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Diameter | 18" |
| Tread Pattern/Model | ME 888 Marathon™ Ultra |
| Sidewall | Blackwall |
| Type | Tubeless |
| Style | Touring / Custom |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Width | 260 |



