✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maxxis - Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO
Maxxis Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.
- Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Weight | 973 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$38.85
Original: $111.00
-65%Maxxis - Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO—
$111.00
$38.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHR II Tire - 27.5 x 2.8 Tubeless Folding Black 3C Maxx Terra EXO. The DHR II is is the gold standard for riders wanting maximum traction and cornering grip when trail conditions get loose and muddy.
- Ramped paddle shaped center knobs roll efficiently and provide excellent traction for climbing and braking
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Intended use: loose loose over hard medium
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 35 |
| TPI | 120 |
| Weight | 973 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.8 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |


















