✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Maxxis - Minion DHF Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding Black Dual EXO Wide Trail
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding Black Dual EXO Wide Trail. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.
- Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 50 |
| TPI | 60 |
| Weight | 941 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.5 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$25.90
Original: $74.00
-65%Maxxis - Minion DHF Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding Black Dual EXO Wide Trail—
$74.00
$25.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Maxxis Minion DHF Tire - 27.5 x 2.5 Tubeless Folding Black Dual EXO Wide Trail. The Minion DHF has become the benchmark for riders wanting maximum control in loose and muddy conditions.
- Directional ramped center knobs provide low rolling resistance
- Minion signature channel cut side knobs provide excellent cornering traction
- Intended use: loose loose over hard medium wet
- TECH SPECS
| Defined Color | Black |
| PSI | 50 |
| TPI | 60 |
| Weight | 941 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Downhill |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.5 |
| Flat Protection | Sidewall |
| ISO Width (mm) | 64 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |


















